Otwarcie Muzeum Wycinanki

24 czerwca otwarte zostanie pierwsze w Polsce Muzeum Wycinanki


Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie posiada unikatową, jedną z największych publicznych kolekcji wycinanek w Europie. Ma w swoich zbiorach ponad 3 500 wyjątkowych obiektów ze wszystkich najważniejszych ośrodków wycinankarstwa w Polsce, a najstarsze wycinanki w kolekcji liczą prawie 100 lat. Muzeum powstało z inicjatywy i jest prowadzone przez Konstanciński Dom Kultury.

 

W kolekcji Muzeum Wycinanki znajdują się dzieła wykonane przez najwybitniejsze indywidualności twórcze w historii tej dziedziny. Wiele z tych prac, prezentowanych było na prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Multimedialną ekspozycję Muzeum Wycinanki wzbogacają unikatowe przedmioty i pamiątki przekazane Konstancińskiemu Domowi Kultury przez mieszkańców oraz bezcenne artefakty i dokumenty związane z rozwojem Papierni.

 

Ważną część kolekcji stanowi zbiór wycinanek przekazany Konstancińskiemu Domowi Kultury przez kolekcjonera i badacza kultury ludowej Antoniego Śledziewskiego, który jako miejsce narodzin polskiej wycinanki wskazał właśnie Konstancin-Jeziornę. Jej powstanie związane było z rozwojem miejscowej fabryki papieru, której początki sięgają 1760 roku. Fabryka jako pierwsza na ziemiach polskich zaczęła w latach 30. XIX wieku produkować cienki, nawijany na walec papier tzw. „papier bez końca”. Do jego produkcji potrzebna była celuloza pozyskiwana ze starych szmat. Fabryka skupowała je w okolicznych wsiach, których mieszkanki szybko dostrzegły w cienkim kolorowym papierze idealny materiał do zdobienia chat. Tak powstały pierwsze wycinanki, które wraz z rozwojem papierni zaczęto robić także w innych położonych wzdłuż Wisły regionach.

Siedzibą Muzeum Wycinanki jest ponad 100-letni dawny Dom Ludowy w Konstancinie-Jeziornie zaprojektowany dla pracowników Fabryki przez znanego warszawskiego architekta Stefana Szyllera, autora m.in. budynku Zachęty i Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Budynek został zrewitalizowany i dostosowany do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej z multimedialnym programem edukacyjnym.

 

Z okazji otwarcia Muzeum Wycinanki zaprasza na dwudniowy otwarty program warsztatów, animacji i koncertów. Warsztaty poprowadzą mistrzynie wycinankarstwa z regionu Kurpi. Będzie można wziąć udział także w różnych warsztatach i animacjach związanych z papierem (czerpanie papieru, origami, powietrzna wycinanka) oraz kulturą ludową (ludowe panienki, lepienie z gliny, gra terenowa „na tropie kogutka”). Na scenie wystąpi m.in. duet muzyki tradycyjnej Sebastian Pikula i Jakub Cieśla, Kapela Niwińskich, która zagra koncert do tańca.

Organizator: Konstanciński Dom Kultury i Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie

Miejsce: Muzeum Wycinanki, ul. Anny Walentynowicz 18, Konstancin-Jeziorna

 

Inwestycja sfinansowana ze środków Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Urzędu Marszałkowskiego – dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (działanie 5.3 Dziedzictwo Kulturowe)

Darczyńca: Fundacja Most the Most

 

PROGRAM

24 i 25 czerwca

Wstęp wolny

 

wytnij cuda w mistrzyniami wycinankarstwa

zatańcz z Kapelą Niwińskich

wytrop kogutka w grze terenowej

odkryj tajemnice wycinanki

stwórz papier czerpany i powietrzną wycinankę

 

PROGRAM

sobota

Blok warsztatów i animacji

Od godz. 17.00-20.00

 • wycinanki – warsztaty prowadzone przez mistrzynie wycinankarstwa
 • warkocze ludowe, malowanie buziek, ludowe panienki
 • powietrzna wycinanka (latawce)
 • czerpanie papieru
 • origami
 • lepienie z gliny
 • gra terenowa „na tropie kogutka”

 

Oprowadzanie po wystawie

godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00

 

Koncerty i pokaz tańca

godz. 18.00 Ludowa podróż po Polsce – Karolina Patla i Kacper Tracz

godz. 18.45 Pokaz tańca – Zespół tańców polskich „Kuźnia Artystyczna”

godz. 19.00 Pogodna jesień

godz. 19.25 Duet muzyki tradycyjnej Sebastian Pikula i Jakub Cieśła

godz. 20.00 koncert do tańca: Kapela Niwińskich

 

niedziela

Blok warsztatów i animacji

godz. 12.00-16.00

 • wycinanki – warsztaty prowadzone przez mistrzynie wycinankarstwa
 • warkocze ludowe, malowanie buziek, ludowe panienki
 • turniej gry w wycinankowe memo
 • powietrzna wycinanka (latawce)
 • czerpanie papieru
 • origami
 • lepienie z gliny
 • gra terenowa „na tropie kogutka”

 

Spektakl dla dzieci „O mędrcach i głupcach”

scenariusz, koncepcja, opracowanie i muzyka: Katarzyna Jackowska-Enemuo

godz. 15:00

 

Oprowadzanie po wystawie

godz. 12.15, 13.15, 14.15, 15.15

 

Muzeum Wycinanki

ul. Anny Walentynowicz 18

Konstancin-Jeziorna

 

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status