Sławomir Szereda – Rysunek

Wystawa rysunków Sławomira Szeredy

30 lipca – 31 sierpnia 2023

Czy można poczuć powiew wiatru w grzywie rozpędzonego konia, spojrzeć w cudowne wielkie oczy tego zwierzęcia, dotknąć jego błyszczącej sierści i prawie usłyszeć bicie jego serca po pełnym wolności galopie?

Tak, patrząc na wyjątkowo piękne obrazy autorstwa Sławomira Szeredy mamy wrażenie, że te konie tylko na chwilę się zatrzymały i zaraz dalej pogalopują, a my pozostaniemy z ich zapachem i delikatnym kurzem unoszącym się spod kopyt. Dzięki wieloletniemu zgłębianiu tematu, wnikliwej obserwacji, jak i znakomitemu opanowaniu warsztatu, Sławomir Szereda w swych obrazach pokazuje te wszystkie subtelności charakteru i nastroju portretowanego konia.

Do grona piewców urody koni należy Sławomir Szereda, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1982 roku w Katedrze Grafiki i Malarstwa u profesorów Leszka Rózgi i Stanisława Fijałkowskiego. Od ponad 40 lat maluje konie, jego prace są cenione w środowisku ludzi związanych zawodowo z końmi, jak i również przez tych, którzy są wrażliwi na ich piękno, o czym świadczą liczne zamówienia. Był uczestnikiem wielu wystaw w kraju i za granicą. Jego twórczość znalazła uznanie, między innymi u zmarłego Charlesa Wattsa perkusisty zespołu Rolling Stones, którego żona Shirley prowadziła znaną w świecie stadninę koni arabskich Halsdon Arabians. Sławomir Szereda sam jest jeźdźcem oraz sędzią sportowym, jest zapraszany na wiele jeździeckich wydarzeń. Pierwszy kontakt z końmi miał już jako chłopiec wskakując na grzbiety koni użytkowych wyprowadzanych na łąki przez zaprzyjaźnionych rolników. Tam też powstawały pierwsze rysunki. Profesjonalną naukę jazdy konnej rozpoczął jako student w Stadninie Ogierów w Bogusławicach, a podczas pierwszej wizyty w stadninie koni w Janowie Podlaskim nastąpiła fascynacja pięknem konia.

29 lipca – 31 sierpnia 2023

UWAGA! W czwartek 31 sierpnia wystawa czynna do godz. 15.00

Wernisaż: 29 lipca, godz. 17.00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15 – Galeria Hugonówka

Wstęp wolny

Spotkania towarzyszące wystawie:

URSZULA KOWALCZUK
Polskie konie arabskie – historia hodowli

12 sierpnia, godz. 17.00
Wstęp wolny
Sala Widowiskowa, KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15

SŁAWOMIR SZEREDA
Autorskie oprowadzania po wystawie

26 sierpnia, godz. 16.00
Wstęp wolny
Galeria Hugonówka, ul. Mostowa 15

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status