MALARSKIE OPOWIEŚCI O LUDZIACH, MIEJSCACH I PRZEDMIOTACH
Wystawa prac Agnieszki Słodkowskiej
10 września – 6 października 2023 r.
Uwaga! W piątek, 6.10 wystawa czynna do godz. 16.00
Wernisaż wystawy 9 września, godz. 17.00
Dlaczego taki tytuł wystawy? Wystarczy przyjrzeć się obrazom; każdy z nich kryje w sobie jakąś historię. Maluję rzeczy, widoki i ludzi, wszystko to, co nie jest mi obojętne.
Od zawsze fascynowały mnie obrazy mistrzów epok minionych – genialne dzieła malarskie, ich wrażliwość i perfekcyjne rzemiosło. Umiejętność widzenia koloru w naturze, biegłość mieszania farb i odtwarzania kolorów na palecie to wynik wieloletniej nauki i obserwacji. Nie mniej ważną umiejętnością jest odnajdywanie relacji barwnych pomiędzy „bohaterami” obrazu. Świadomość różnic w nasyceniu koloru, w temperaturze barwy, koncentracja i intensywność tego co w świetle, chłodna tonacja tego co w cieniu, niewyraźne kontury tego co w oddali. W hołdzie starym mistrzom, a także z szacunku dla odbiorcy staram się tworzyć obrazy pełne piękna i harmonii.
Także wspomnienie można ubrać w światło i kolor. To dzięki obrazom pewne zdarzenia powracają i stają się niemal namacalne. To także dzięki obrazom możemy pielęgnować w sercu wspomnienia, przywracać utracone chwile, miejsca i osoby. I to wszystko za sprawą jednego widoku, jednego obrazu.
Droga malarstwa tradycyjnego jaką obrałam, nie jest drogą łatwą. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wiele konkurencyjnych nowoczesnych technik i technologii XXI wieku. Całe szczęście nadal wiele osób potrafi docenić fakt, że oryginalny obraz malowany w technice tradycyjnej jest rzeczą unikatową i niepowtarzalną.
Agnieszka Słodkowska
Głównym tematem obrazów Agnieszki Słodkowskiej jest pejzaż oraz człowiek i jego przestrzeń. Artystka z równą swobodą portretuje naturę, jak i industrialne widoki miasta. Na wystawie możemy zobaczyć kadry z podróży po Japonii, Norwegii, Francji, jak i po rodzimej Polsce. Artystka swobodnie kadruje rzeczywistość, świetny warsztat pozwala jej na mierzenie się ze skomplikowanymi kompozycjami, niuansami światła i koloru. Zwiedzając ekspozycję, znajdziemy zarówno tradycyjne układy kompozycyjne, jak i oryginalne, nieoczywiste kadrowania. Majestatyczny pejzaż koresponduje ze sportretowaną chwilą z życia miasta, śniadaniem na trawie japońskich pracowników biurowych, autoportretem przy przydrożnym stole podczas nadmorskich podróży samochodem.
Aleksander Ryszka
kurator wystawy
Agnieszka Słodkowska
W latach 1996-2001 studiowała na Wydziale Artystycznym w Częstochowie. Dyplom z rysunku artystycznego obroniła z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki.
Brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Tajwan, Hiszpania, Ukraina, Francja, Japonia, Słowacja). Na swoim koncie ma 33 wystawy indywidualne w Polsce. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii, Holandii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Słowacji, Norwegii i we Włoszech.
Tematami jej obrazów są: pejzaż, pejzaż miejski, portret, sceny rodzajowe, martwa natura, malarstwo religijne. Do najbardziej znanych cykli malarskich autorki należą: „Polskie klimaty”, „Francuski temat” i „Japanorama”.
10 września – 6 października 2023 r
Wernisaż wystawy 9 września, godz. 17.00
Wstęp wolny
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15