Muzeum Wycinanki otwarte!

Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie posiada unikatową, jedną z największych publicznych kolekcji wycinanek w Europie. Ma w swoich zbiorach ponad 3 500 wyjątkowych obiektów ze wszystkich najważniejszych ośrodków wycinankarstwa w Polsce, a najstarsze wycinanki w kolekcji liczą prawie 100 lat. Muzeum powstało z inicjatywy i jest prowadzone przez Konstanciński Dom Kultury.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek ZAMKNIĘTE
Wtorek 10:00 – 18:00
Środa 10:00 – 18:00
Czwartek 12:00 – 20:00
Piątek 10:00 – 18:00
Sobota 12:00 – 17:00
Niedziela 12:00 – 17:00

WSTĘP NA WYSTAWĘ

Ceny biletów:
· normalny: 15 zł
· ulgowy: 10 zł

CZWARTKI WSTĘP WOLNY

· dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia: 1 zł
· dzieci do 7. roku życia: wstęp bezpłatny

Zwiedzanie z przewodnikiem:
5 zł za wejście (od osoby) + 80 zł przewodnik;
grupa może liczyć maksymalnie do 20 osób

Warsztaty indywidualne:
(dla grup zorganizowanych i rodzin do 15 osób): 250 zł

BILET GRUPOWY: 10 zł / osoba (min. 10 osób)

LEKCJE MUZEALNE I WARSZTATY:
zniżki: seniorzy 15%; mieszkańcy 10%
• grupa od 15 do 25 osób: 14 zł od osoby
• grupa do 15 osób: 250 zł

ZNIŻKI:
karta mieszkańca: 10% zniżki
kata seniora: 15%
karta dużej rodziny: 50%

W kolekcji Muzeum Wycinanki znajdują się dzieła wykonane przez najwybitniejsze indywidualności twórcze w historii tej dziedziny. Wiele z tych prac, prezentowanych było na prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Multimedialną ekspozycję Muzeum Wycinanki wzbogacają unikatowe przedmioty i pamiątki przekazane Konstancińskiemu Domowi Kultury przez mieszkańców oraz bezcenne artefakty i dokumenty związane z rozwojem Papierni.

Ważną część kolekcji stanowi zbiór wycinanek przekazany Konstancińskiemu Domowi Kultury przez kolekcjonera i badacza kultury ludowej Antoniego Śledziewskiego, który jako miejsce narodzin polskiej wycinanki wskazał właśnie Konstancin-Jeziornę. Jej powstanie związane było z rozwojem miejscowej fabryki papieru, której początki sięgają 1760 roku. Fabryka jako pierwsza na ziemiach polskich zaczęła w latach 30. XIX wieku produkować cienki, nawijany na walec papier tzw. „papier bez końca”. Do jego produkcji potrzebna była celuloza pozyskiwana ze starych szmat. Fabryka skupowała je w okolicznych wsiach, których mieszkanki szybko dostrzegły w cienkim kolorowym papierze idealny materiał do zdobienia chat. Tak powstały pierwsze wycinanki, które wraz z rozwojem papierni zaczęto robić także w innych położonych wzdłuż Wisły regionach.

Siedzibą Muzeum Wycinanki jest ponad 100-letni dawny Dom Ludowy w Konstancinie-Jeziornie zaprojektowany dla pracowników Fabryki przez znanego warszawskiego architekta Stefana Szyllera, autora m.in. budynku Zachęty i Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Budynek został zrewitalizowany i dostosowany do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej z multimedialnym programem edukacyjnym.

 

 

Organizator: Konstanciński Dom Kultury i Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie

Miejsce: Muzeum Wycinanki, ul. Anny Walentynowicz 18, Konstancin-Jeziorna

Inwestycja sfinansowana ze środków Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Urzędu Marszałkowskiego – dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (działanie 5.3 Dziedzictwo Kulturowe)

Darczyńca: Fundacja Most the Most

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status