Zrób Sobie Święta z Muzeum Wycinanki

UWAGA – ZAJĘCIA w ramach cyklu „OTWARTE POPOŁUDNIA” w dniu 19.12 SĄ ODWOŁANE!

 

Zapraszamy na grudniowe, przedświąteczne atrakcje w Muzeum wycinanki. W programie atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

RODZINNY WEEKEND Z FILMEM ANIMOWANYM I WYCINANKĄ

 

Uczestnicy obejrzą dwie krótkie bajki, animowane filmy dla dzieci, a są to FILMY zbudowane z wycinanki lub po prostu z papieru. Po projekcji spróbujemy samodzielnie połączyć wycinankę i rysunek i króciutkie wymyślone przez nas historie, bawiąc się w ten sposób w twórców.

 

Sobota, 3 grudnia

 

godz. 14.00 – 15.30

warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

 

godz. 16.00 – 17.30

warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

 

Niedziela, 4 grudnia

 

godz. 14.00 – 15.30

warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

 

godz. 16.00 – 17.30

warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

 

ZAPISY: tel. 500 593 685 lub mail: biuro@muzeumwycinanki.eu

 

 

Prowadzenie:

Aleksandra Rózga – instruktorka rzemiosła artystycznego.

 

Zajmuje się fotografią, grafiką warsztatową i wycinanką polską. Warsztaty prowadzi m.in. dla Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Festiwalu LiterObrazki w Bydgoszczy, Stowarzyszenia Kamienica 56 w Łodzi, Fundacji Ja Wisła, Fundacji Laja. Współtworząca pracownię grafiki artystycznej Manufaktura Sanok (2013-2017r.). W roku szkolnym 20/21 prowadziła zajęcia online dla Fundacji Uniwersytet Dzieci (film poklatkowy i fotoreportaż o tematyce suwerenności żywieniowej i konieczności segregacji śmieci oraz recyklingu). Fotografuje dla instytucji, NGO-sów, festiwali, zespołów muzycznych jak i osób prywatnych..  Autorka programów i koordynatorka wydarzeń kulturalnych (Festiwal Czytelnictwa TU CZY TAM. Sanok 2016; Lato w teatrze w Dynowie; Fundacja Ja Wisła; Festiwal Wszystkie Mazurki Świata). Ambasadorka Święta Herbaty w Cieszynie. W czasie pandemii zajmowała się wspomaganiem dzieci i młodzieży w nauce zdalnej. Od września 2022 roku specjalistka ds. edukacji w Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziorny.

 

OPOWIEŚCI ZIMOWEGO CZASU

Opowiemy świąteczne historie wokół drzew, ich marzeń i tęsknot. Tak, nie dziwcie się, drzewa też mają uczucia i wiele darów, którymi się szczodrze dzielą, od święta i na co dzień. Nie wyjdziecie z pustymi rękoma. Będzie też muzyka, kolędy i tańce.

Hej, kolęda!

Opowiadają i śpiewają Agnieszka Aysen Kaim i Katarzyna Jackowska-Enemuo.

 

Sobota, 10 grudnia

 

godz. 17.00 – 18.00

spektakl/słuchowisko „Opowieści Zimowego Czasu”, grane na żywo

 

Niedziela, 11 grudnia

 

godz. 17.00 – 18.00

spektakl/słuchowisko „Opowieści Zimowego Czasu”, grane na żywo

 

Bezpłatne wejściówki na spektakle i koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonówka przy ul. Mostowej 15.

 

 

 

Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach – artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne – i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Pisze teksty i komponuje muzykę. Gra i śpiewa. Tańczy. Prowadzi warsztaty. Występuje na festiwalach i w opłotkach. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) pt. „Między Światem a Zaświatem”. Autorka projektu  „Nieuchronne” stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka. Laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta m. st. Warszawy w roku 2022 za książkę “Tkaczka Chmur”.

 

Agnieszka Aysen Kaim  – opowiadaczka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia”,  polska orientalistka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN. . Realizuje projekty kulturalne w kraju i za granicą, specjalizuje się w repertuarze tureckim, perskim i arabskim. Autorka monografii Meddah – turecki tradycyjny teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową (2020), Ludzie dwóch kultur. Wybrane przypadki transgresji kulturowej Polaków w Imperium Osmańskim w XVII, XVIII i XIX wieku, ISPAN, 2020, oraz autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży „Bahar znaczy Wiosna” (2015).

 

Z WYCINANKI JASEŁKOWE HULANKI

Kompilacja tradycyjnych tekstów herodów na bazie autorskiego scenariusza Teatru Gracholka. Spektakl plastycznie inspirowany wycinakami przeniesie nas w świat teatru cieni oraz planu lalkowego  i jest zachętą do kontynuacji tradycji kolędowania. Teatr Gracholka, to autorski wędrowny teatr lalek Graży Wielgus – animatorki kultury, aktorki współpracującej m.in. z Teatrem Małe Mi oraz Teatrem Klinika Lalek. Spektakle teatru, to dla aktorów spotkanie z publicznością, które w sztuce opowiadania inspirują ich do interakcji i otwartości na potrzeby widzów. Teatr wykorzystuje różne formy animacji – plan żywy, lalki, piękną scenografię. Podczas spektaklu usłyszycie muzykę śpiewaną a czasem i graną  na żywo. Teatr realizuje projekty społeczno-kulturalne  gra swoje przedstawienia na profesjonalnych scenach, w plenerach, w miniaturowych salkach, a nawet w zakamarkach podwórek.

 

Piątek, 16 grudnia

 

godz. 18.00 – 19.00

teatr wycinankowy Gracholka

 

Sobota, 17 grudnia

 

godz. 17.00 – 18.00

teatr wycinankowy Gracholka

 

Bezpłatne wejściówki na spektakle  do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

 

 

W MALOWANYCH SANKACH

 

Koncert, podczas którego usłyszymy tradycyjne polskie pastorałki i kolędy życzące, popularne dawniej, w czasach kiedy ludzie powszechnie kolędowali po domach i przyjmowali kolędników. Kolędy życzące służyły zgodnie ze swoja nazwą składaniu życzeń w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wierzono, że aby się wiodło w Nowym Roku, wszyscy w rodzinie byli zdrowi i szczęśliwi należy przyjąć życzenia od kolędników, a w zamian za to hojnie ich obdarować świątecznymi przysmakami i napitkami. Kolędowanie w okresie karnawału było więc dawniej ważnym elementem życia, służyło zabawie i ważnemu obyczajowi składania życzeń noworocznych. Ludzie świętowali, śpiewając i tańcząc. Kolędnicy przebierali się za zwierzęta: kozę, bociana, niedźwiedzia, turonia, a także postaci występujące w historii narodzenia Jezusa: pasterzy, anioły, króla Heroda, trzech króli. Gwiazdor idący na przedzie z gwiazdą, niósł światło i nadzieję, że zima się skończy,  jasność zwycięża ciemność, a dobro pokona zło. I my w to wierzymy…  Zagramy i zaprosimy do wspólnej zabawy wokół zwyczajów kolędniczych.  Wesołe Mazurki z Pragi powstały w 2016 r. w DK Praga Północ i tam mają swój „dom”. Zespół tworzy 5 skrzypaczek, barabanista, flecistka i śpiewaczki. Dzieci poznają pod okiem Pauli  Kinaszewskiej muzykę tradycyjną z regionu Polski Centralnej – Radomszczyzny, Mazowsza Północnego, Kurpi i Lubelszczyzny. Kolędują, grają do tańca, uczestniczą w koncertach dla dzieci.  Stawiają sobie za cel poznanie dawnych tańców, pieśni i piosenek. Bawią się przy tym, wymyślają własne piosenki i aranżują stare melodie. Dzieci nagrywały dla „Źródełka” – programu radiowego Polskiego Radia Dzieciom, poświęconego tradycji i muzyce tradycyjnej. Ostatnio wraz z Wowakin Trio i śpiewaczką Justyną Piernik Mazurki nagrały płytę z pastorałkami i kolędami „W malowanych sankach”, która znalazła się w finale prestiżowego konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Źródeł.

 

Niedziela, 18 grudnia

 

godz. 17.00 – 18.00

świąteczny koncert Pauli Kinaszewskiej, Bartka Woźniaka oraz zespołu Wesołe Mazurki z Pragi

 

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

 

 

Paula Kinaszewska – aktorka, skrzypaczka, śpiewaczka i nauczycielka, animatorka kultury. Muzyki tradycyjnej uczyła się od skrzypków i śpiewaczek ludowych. Jest stypendystką MKiDN w dziedzinie Twórczość Ludowa, zdobywczynią 1. miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2017 r. Liderka i założycielka zespołu Wowakin, Maryna C., Wesołe Mazurki z Pragi. Gra na skrzypcach, śpiewa, jest pasjonatką muzyki i żywiołu zabawy, a także badaczką folkloru i zawodową aktorką teatralną związaną obecnie z teatrem Dramatycznym w Warszawie. Podróżuje po świecie z zespołem Wowakin.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status