Festiwal Filmowy Maklaka i Jego Przyjaciół

„A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana (…)” – pamiętne słowa Zdzisława Maklakiewicza z „Rejsu”. Ale na naszym Festiwalu nie ma nudy!  Przegląd kina niezależnego młodych filmowców, spotkania z twórcami i kultowe filmy.

 

Święto kina w Konstancinie obchodzimy od 2017 roku. Festiwal jest poświęcony popularyzacji dokonań artystycznych aktora Zdzisława Maklakiewicza oraz jego przyjaciół, wybitnych aktorów, reżyserów, ikon polskiego filmu i sceny oraz wszystkich twórców kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina, wśród których znaleźli się, m.in. Janusz Kondratiuk, Jerzy Gruza, Marek Piwowski, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kowalewski, Bożena Stachura, Iga Cembrzyńska, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Materna, Tatiana Sosna-Sarno czy Olgierd Łukaszewicz.

 

Festiwalowi towarzyszy konkurs filmowy zarówno dla profesjonalistów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oaz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym w sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. Konkurs ma charakter otwarty i demokratyczny. O nagrody rywalizuje kilkadziesiąt różnorodnych produkcji.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 2.10 – 6.10.2024 r. Zapraszamy!

festiwalmaklaka.pl

facebook.com/swiatmaklaka

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status